Все повече се hype-ва факта, че програмирането е важно и трябва да се учи. Все повече се говори за огромния недостиг на кадри за IT индустрията в страната, а и в цял свят.
Благодарение на прогнилото държавно образование, в България изникват много алтернативи за придобиване на тези умения. Един непълен списък:
- Telerik Academy;
- ФМИ;
- Софтуерен Университет на Наков;
- Информационно Обслужване;
- SoftAcad;
- Pragmatic;
- SoftBridge;
- New Horizons;
- MentorMate Academy;
- Imperia Online Academy;
- Хак България и други.
При толкова голямо предлагане, искам да кажа няколко много важни правила, които биха ви били полезни, ако сте решили да тръгнете по пътя на програмиста:

1. Качество
Ако си плащате за даден курс, изисквайте качество! Много лесно може да попаднете на курс, където нивото е средно заради всички, които са се записали. Ако предимно слушате лекции и не се чувствате достатъчно ангажирани – значи си губите времето и сте дали едни пари на вятъра! Когато хората спрат да изискват качество от обучението си, пътят към държавното образование е бърз.
2. Изисквайте от себе си
Второто важно нещо е да изисквате от себе си! Плащането на дадена такса и присъствието на занятията, не ви гарантира по никакъв начин, че ще се научите. Нито ще направи процесът по-лесен.
Ако не сте отговорни пред себе си, няма да се научите. И пак ще си загубите времето.
3. Бъдете отворени за различни технологии
Ако ви евангелизират дадена технология твърде много – не се хващайте. Добрият програмист трябва да може да прави трезва преценка, коя технология за какво е добра. Всеки има предпочитания, (Аз например, евангелизирам JavaScript и NodeJS), но трябва да сте Open-minded. По света има страшно много интересни и полезни технологии. Не бъдете коне с капаци.
4. “Ship or die”
“Ship or die” мантрата е много полезна. Преведена грубо на български, означава – “Пусни нещо в употреба или не се захващай изобщо”
За да се научите, трябва да пишете код и да създавате продукти. И още една стъпка напред – трябва да карате други хора да гледат и ползват създаденото от вас.
Ако само слушате лекции, нещата няма да се получат. Ако дадената институция не ви предлага нещо повече от лекции и домашни – замислете се дали не трябва да търсите по-добра алтернатива.
5. Забавлявайте се
Забавлявайте се! Това е най-важното. Ако ви е приятно да създавате софтуер, ще станете много добри в това.
6. Теорията е важна
И като за финал – теорията е важна. Теорията е като здравословното хранене. Резултатите не идват веднага, изглежда неприятно и като цяло – ненужно. Аз си се храня и ми е вкусно, защо пък трябва и да е здравословно? В началото няма да ви трябва много теория, но ако имате възможност да разберете някоя концепция (Или някой да ви я обясни много добре) – не я изпускайте.
С времето, качествените теоретични натрупвания ще доведат до практически количествени изменения.
Успех на всички, които ще се учат и ще създават!