Хакатон (hackathon – hack marathon)
Ако сте програмист или имате голямо желание да станете такъв, вероятно знаете какво значи хакатон. Ако пък все още не знаете, е крайно време е да разберете. Хакатонът е събитие, продължаващо няколко дена, на което се събират хора от ИТ индустрията – програмисти, дизайнери, мениджъри и други, които работят заедно върху различни софтуерни решения. Най-често се разделят на екипи, като всеки екип работи върху дадена идея. Обикновено има предварително зададена тема, насока, API или платформа, около която се въртят идеите и софтуерните решения. Хакатонът е сравнително ново като идея, течение – датира от началото на 2000-та година – но пък набира страшна популярност последните години. Някои компании организират публични хакатони, в които всеки може да участва. Други пък организират вътрешни – само за хора от компанията, като идеята е да се изпробват (подобрят) нови API-та или продукти на самата компания.
С други думи – група ентусиасти се събират с цел да създадат нещо интересно и иновативно, да научат нови неща и най-вече да се забавляват. Като просто правят това, което най-много обичат.
HackFMI
- Противно на очакванията: HackFMI != “Да измислим най-хитрия начин да хакнем нещо във ФМИ”. Например да напишем бот, който да ни записва автоматично за всички изборни курсове.
- HackFMI == “Да измислим как чрез софтуерно решение да подобрим обучението във ФМИ”.
- Как бихме подобрили някоя от съществуващите системи във ФМИ.
- Какви нови софтуерни решения може да направим, които да решат наболял или не толкова наболял проблем.
Кой може да участва?
Всеки студент във ФМИ. Регистрирайте се тук и сега – http://hackfmi.com/register/.
Какъв е форматът?
Всеки ще има възможност да представи своята идея (идеи). След което ще бъдат гласувани и избрани 10 идеи, върху които ще се работи. Ще бъдат сформирани екипи, които да реализират идеите. Като един екип ще бъде съставен от до 5 човека. HackFMI ще продължи 3 дни. Прочете повече относно правилата – http://hackfmi.com/the-rules/.
Кай и защо го организира?
Организатори са студенти и големи ентусиасти от ФМИ. По-конкретно това са Радослав Георгиев, Александър Панайотов, Стела Живкова и Благовест Тренчев. Прочете повече за тях – http://hackfmi.com/the-team/.
Защо го правят? – мисля, че вече споменахме защо:
- За да се подобри и улесни обучението на студентите във ФМИ чрез силата на новите технологии.
- Да се установят традиции и хакатонът HackFMI да стане част от живота на студентите. Да го чакат с нетърпение всеки семестър.
- Защо не и да се подобри и улесни работата на преподавателите чрез нови софтуерни решения. :)
Защо да се включа и аз?
Силно се надявам, че знаете отговора на този въпрос, но все пак ще отговоря:
- Ще се срещнете с хора от своята индустрия. Ще обмените идеи, опит и знания с тях. Може да научите страшно много нови неща.
- Ще работите върху нещо, което би могло да стане нещо голямо. Нещо добро. Нещо, с което да се гордеете. Продукт, който да ползват поколения студенти или преподаватели след вас.
- Ще получите урок как да си защитите идеите. Това е безценно качество, ако един ден искате да стартирате своя компания (startup).
- Ще правите това, което обичате да правите най-много. Ще се забавлявате 3 дена, правейки нещо хубаво.
- Един успех би изглеждал страхотно във вашата автобиография. А дори и само участие ще стои добре в CV-то ви.
И един интересен факт като за финал. Една приятелка (Руми Нейкова) наскоро присъства на първия “Дамски хакатон” във Великобритания. Където дамите инженери на 21-и век, вместо да “клюкарят” и ” да се кикотят”, създават технологиите на 21-и век. А темата – “Нови мобилни приложения, които да мотивират хората да поддържат добра физическа форма “. Какво по-яко от това! :) Събитието се е провело в Лондон и е организирано от Facebook. А още по-интересното е, че The Telegraph отразяват събитието.
Станете и вие част от HackFMI.